fbpx
WhatsApp-Image-2021-11-13-at-12.24.23-700×500

Fındığın Faydaları Nedir?

Fındığın Faydaları

Fındık, hem tadı ile hem de faydaları ile yediden yetmişe herkesin favorisi konumundadır. Hem çiğ olarak hem de kavrulmuş olarak birçok faydası bulunmaktadır. İşte fındığın faydaları ve daha fazlası…

Fındık denilince akla ilk olarak Karadeniz Bölgesi gelmektedir. Çünkü üretim potansiyelinin büyük payını Türkiye’de Karadeniz Bölgesi karşılamaktadır. Ülkemizde üretimi kadar tüketimi de fazladır. Her besinin faydaları merak edildiği gibi fındığın faydaları da merak edilmektedir. Bu yazımızda fındığın bilinmesi gereken tüm faydalarını aktardık.

Fındık Nedir?

Fındık ağaçta yetişen, dışı sert kabuklu olan bir meyvedir. Atıştırmalık olarak çok tercih edilen bir üründür. Çiçekleri ilkbahar ayında açar. Kışların ılık geçtiği, toprağının nemli ve humuslu olduğu bölgeleri sevmektedir. Türkiye’de buna en uygun bölge, Karadeniz Bölgesi’dir.

Fındığın Tarihçesi

Fındık ilk olarak pontik olarak bilinmektedir. Tarih kayıtlarına göre Pontos kıyılarından yayıldığı için “Pontos cevizi” olarak geçmektedir. Türkler’de ise üç farklı şekilde adlandırılmaktadır; Orta Asya’da “kosık”, Batı Türkleri “çetlevük” ve Anadolu Türkleri ise “bunduk”. Bunduk kelimesinin değişmesi sonucu fındık olmuştur.

Fındığın Faydaları

Kullanım alanı geniş olan fındık, içerisinde birbirinden faydalı besinler içermektedir. Bu faydaları oldukça fazla olduğu için sağlıklı bir besindir. Çiğ fındığın kavrulmuş fındığa göre faydası daha fazladır. Biz de sizin için fındığın bilinmesi gereken tüm faydalarını liste haline getirerek açıkladık. İşte fındığın faydaları;

1-) Tokluk Hissi Vermesi Sayesinde Zayıflamaya Yardımcı Olur

Fındığın tokluk hissi vermesini sağlayan; bünyesinde barındırdığı lif, protein ve yağın bol miktarda olmasıdır. Bu özelliği sayesinde diyet programlarının birçoğunda ara öğünlerde kullanılmak üzere yer almaktadır. Kararında kullanımı sağlık açısından faydalıdır. Ancak fazla kullanımı sonucu kilo alımına neden olmaktadır.

2-) Kolesterolü Kontrol Altında Tutar

Kalp sağlı açısından önemli besinlerden bir tanesidir. İçerdiği Oleik asidin sayesinde kötü kolesterolü düşürür. Ayrıca sadece kötü kolesterolü düşürmez, iyi kolesterolü de yükseltir. Düzenli kullanımının kalp krizi riskini azalttığı araştırmalar sonucu ortaya koymaktadır. Bu özelliği sağlık açısından oldukça önemlidir.

3-) Beyin İçin Oldukça Faydalıdır

 Fındık, flavonoidler gurubuna ait kimyasal maddeler içermektedir. Bu maddeler beyin için oldukça faydalıdır. Sadece beyin sağlığı için değil psikoloji için de faydası vardır. İnsana kendini iyi hissettiren bir yapısı vardır.

4-) Bağışıklığı Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Birçok hastalığın riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinen fındık, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bunu ise içerisinde bulunan E vitamini ile gerçekleştirmektedir.

5-) Sinir Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Fındık, başka vitaminler ile beraberinde B6 vitamini de içermektedir. Bunun sayesinde sinir sistemini güçlendirerek sağlıklı çalışmasını sağlar.

6-) Kanser Riskini Azaltarak Kansere Karşı Korur

Yapısı bozuk hücreleri azaltarak kanser riskine karşı koruma sağlar. Bu özelliği fındığın önemli faydalarından bir tanesidir.

7-) Diyabete Karşı Koruyucudur

İçerisinde sindirim için faydalı olan lif bulunmaktadır. Bu lifli yapısı sayesinde diyabete karşı korunmayı sağlamaktadır. Yapılan araştırmaya göre diyabet hastalarının düzenli fındık kullanımı sonucu iyileşme gözlemlenmiştir.

8 -) Kas Gücünü Arttırır

Magnezyum, kalsiyum düzenini sağlamaktadır. Kalsiyum düzeni kas sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Fındık da içerdiği magnezyum sayesinde vücutta kalp kası olmak üzere bütün kasların gücünü arttırmaya yardımcı olmaktadır.

9-) Sindirim Sisteminin Çalışmasını Düzenler

Fındık, sindirim sisteminin çalışmasında etkili olan lifli bir yapıya sahiptir. Lifler en başta midenin çalışmasına yardımcı olur. Bunun sonucu kabızlık gibi sindirim sorunların giderilmesi sağlanır. Sindirim sisteminin düzgün çalışması vücut için önemlidir.

Bu yazımızda sizler için fındığın faydalarını listeli bir şekilde açıkladık. Ayrıca fındık hakkında detaylara değindik. Bu tarz yazıların devamı için Puckanut’u takipte kalın.