fbpx
WhatsApp-Image-2021-11-20-at-18.40.00.jpeg

Fındık Nasıl Kavrulur?

Fındık Nasıl Kavrulur?

Kuruyemişler için de zirvede fındık yer almaktadır. Hem çiğ hali hem de kavrulmuş hali severek tüketilmektedir. Evde kendi imkânlar dâhilinde kavurmak oldukça kolaydır. Peki, fındık nasıl kavrulur?

Bu yazımızda sizin için fındık nasıl kavrulur sorusunun cevabını verdik. Sadece tatlılarda değil birçok farklı yemeklerde de fındık kullanılmaktadır. Herhangi bir tarif içerisinde değil, direkt olarak tüketmek de mümkündür. Çiğ hali daha faydalı olsa da kavrulmuş hali de oldukça lezzetlidir. Kavrulmuş fındık tüketmek isteyenler ise “Fındık nasıl kavrulur?” sorusunu sormaktadırlar. Biz de evde fındık kavurmayın kolay yollarını açıkladık. Tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Fındığın Kullanım Alanları

Fındığın temel kullanım alanı kuruyemiş olsa da günümüzde artık birçok alanda kullanılmaktadır. Fındığa özellikle çikolata, şekerleme, bisküvi üretiminde yer verilmektedir. Ayrıca fındığın meyvesinden, kabuğundan ve yaprağından yararlanılarak; fındık unu, fındık yağı, hayvan yemi, yakacak, gübre gibi ürünler elde edilebilir.

Fındık İle Yapılabilecek Tatlılar

Fındık tatlı yapmak için kullanılabilecek ideal ürünlerden bir tanesidir. Birbirinden lezzetli tatlı tarifleri bulunmaktadır. Bu tatlılara örnek bazı tatlılar;

Fındık zade tatlısı, Fındık ezmeli tatlılar, Fındık krokan, Fındıklı irmik tatlısı, Fındıkpare tatlısı, fındık burun tatlısı, Malaga, Giotto kurabiye

Fındık İle Yapılabilecek Yemekler

 Fındığın tatlılarda kullanımı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak fındığın yemeklerde de kullanılması oldukça farklı bir lezzet vermektedir. Farklı tat isteyenlere öneririz. İşte fındık ile yapılabilecek bazı yemekler;

Fındık çorbası, Fındık mantar sote, Fındık dolma, Fındıklı köfte, Fındıklı balkabaklı börek

Fındık Nasıl Kavrulur?

Fındığın nasıl kavrulduğunu merak edenler için yapılması gereken tüm işlemleri en basit haliyle anlattık. Bu yöntemlerle sizler de evinizde kolaylıkla fındık kavurabileceksiniz.

Tavada Fındık Kavurma

Tavada fındık kavurmaya başlamak için ilk olarak fındıkların dış sert kabuğu kırılmalıdır. Daha sonra fındıkları kavurmak için kullanılacak tava ocağa alınır. Seçilen tavanın tabanı ince olmamalıdır. Çünkü ince tabanlı tava çabuk ısınarak fındıkları yakabilir. Bu nedenle kalın tabanlı tava seçmeye özen gösterilmelidir. Tavanın içerisine fındıklar koyulur. Kısık ateşte ara ara karıştırarak kavrulmalıdır. Ne kadar yüksek ateşte kavurulursa fındıkların yanma olasılığı o kadar yüksek olur. Bu nedenle kısık ateşte yapmak en ideal olandır. Fındıkların kabuklarının rengi koyulaşıp dökülmeye başlayınca ocaktan alınır. Ocaktan alınan fındıklar bir bez arasına koyulur ve ovalanır. Böylece fındıkların kabukları ayrışmış olacaktır.

Fırında Fındık Kavurma

 İlk olarak fındıkların sert kabuğu kırılmalıdır. Fırının ısısı 170-180 dereceye ayarlanır. Kırılan fındıklar bir tepsiye yayılarak önceden ısıtılan fırına koyulur. Tavada kavurma yönteminde olduğu gibi fındıkların bir tarafının yanmaması için aralıklarla karıştırılmalıdır. Kabukların rengi siyaha doğru dönmeye ve dökülmeye başladığında tepsi fırından çıkarılır. Kavrulan fındıklar bir bez arasına koyulara ovalanırsa fındıkların kabukları ayrılır ve hazır hale gelir.

Sobada Fındık Kavurma

Dış sert kabuğu kırılmış ve kavrulmaya hazır olan fındıklar bir tepsiye koyulur. İçerisinde fındık olan tepsi sobanın üzerine koyulur. Bu yöntem ile kavurmada diğer yöntemlere göre fındıklar daha sık karıştırılmalıdır. Kabukların rengi koyulaşıp soyulmaya başlayınca tepsiyi fırın üzerinden alınır. Kavrulmuş olan fındıkları bir bezin arasına koyarak ovalanır. Böylece kabukları soyulur ve tüketilmeye hazır hale gelir.

Kavrulmuş Fındıkları Saklama

Fındıkları kavurmak kadar kavrulan fındıkları saklamak da önemlidir. Çünkü saklama yöntemleri fındığın tazeliğini ve kalitesini etkiler. Kavrulan fındıkları saklamak için kavanoz gibi içerisine hava almayacak bir kap seçilmelidir. Daha sonra içerisine fındık koyulan bu kap kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır.

Bu yazımızda fındık kavurma yöntemlerini detaylı anlattık. Anlattığımız yöntemler ile herkes evde fındıklarını rahatlıkla kavurabilir. Bu tarz yazıların devamı için Puckanut’u takipte kalın.

Leave a Comment

Your email address will not be published.